"נפרד אבל שווה": מה הבעיה בהפרדה גזעית וב"כיבוש נאור"

האם הפרדה גזעית תמיד מצביעה על שנאה ורצון להפלות, ומה הבעיה עם עיקרון "נפרד אבל שווה"? התשובה תרמוז לנו גם מדוע הכיבוש הישראלי בשטחים מעולם לא הצליח להיות "נאור", חרף כוונותיהם של כמה מאדריכליו.

Image result for Separate but equal

בינשוף, אנחנו מדי פעם לוקחים אמיתות מובנות מאליהן כביכול, ומנסים לבחון אותן בשבע עיניים, להבין מה ההיגיון שעומד מאחוריהן. דוגמא אחת היא התיעוב לגזענות. באחד הפוסטים הקודמים, ניסינו להגדיר ולנתח מהי גזענות, להבין מה הבעיה במכתם "כמה מחברי הטובים ביותר הם שחורים/יהודים/ערבים", ולמתוח קו קריטי בין "גזענות מוחלטת" ל"גזענות בוררת". בפוסט הנוכחי, נתמקד בבעיה שונה אך קשורה: הפרדה גזעית, בנוסח הסיסמא האמריקאית "נפרד אבל שווה". האם לא ניתן לומר, לפחות באופן תיאורטי, שמי שרוצה לחיות אך ורק עם בני הקבוצה האתנית שלו אינו בהכרח גזען, כל עוד אינו דוגל באפלייה כלפי הקבוצה השנייה? כפי שנראה, ברעיון של "נפרד אבל שווה" יש כמה בעיות יסודיות, שהופכות אותו, כמעט בהכרח, לרעיון מזיק ומפלה. אחת מהן, תאפשר לנו להבין גם בעיות נוספות, רלוונטיות יותר. למשל – מדוע קשה להשליט "כיבוש נאור" על אוכלוסייה חסרת זכויות, גם אם כוונותיו של הכוח הכובש טובות באופן יחסי.

לאחר מלחמת האזרחים האמריקאית, חייב התיקון ה-14 בחוקה את כל מדינות ארצות הברית להבטיח את השוויון הפורמלי בין כל האזרחים, ואסר אפלייה מטעמי גזע או "מצב קודם של עבדות". מטרתו של התיקון, לפחות באופן רשמי, היתה לבצר את ביטול העבדות בשוויון זכויות ממשי יותר בין שחורים ולבנים במדינות הדרום. אולם בעשור שלאחר מלחמת האזרחים, הצליחו רוב המדינות המורדות לשעבר לקומם את משטר האפלייה נגד השחורים, תהליך שהגיע לשיאו בחקיקת חוקי "ג'ים קרואו" ששללו משחורים בפועל את זכות הבחירה והפלו אותם באופן רשמי וממוסד בכל מדינות הדרום. נדבך מהותי בחוקי "ג'ים קרואו" היה משטר של הפרדה, שחצץ בין שחורים ובין לבנים בכל תחומי החיים. פארקים, גני שעשועים, קרונות רכבת, ספסלים, מלונות, בתי ספר, אוניברסיטאות – הכל כמעט היה נפרד. שחור שחצה את הגבול והשתמש במתקן המיועד ללבנים היה חשוף לעונשים פליליים ואלימות משטרתית קשה. ב-1896, פסק בית המשפט העליון האמריקאי שההפרדה הזאת אינה נוגדת את התיקון ה-14 לחוקה, משום שאין בה אפליה רשמית כלפי שחורים. בפס"ד פלסי נגד פרגוסון, הטעים בית המשפט כי חברת רכבות רשאית להקצות קרונות נפרדים ללבנים ולשחורים, כל עוד המתקנים הנפרדים שווים ברמתם ובאיכותם לאלו המוקצים ללבנים.

seperate but equal

מאז פלסי נגד פרגוסון, ועד שבית המשפט העליון הפך אותו בשנת 1954, ביטול משטר ההפרדה הגזעית הפך להיות אחת המטרות העיקריות של פעילי זכויות האזרח בארצות הברית. אבל מה בעצם הבעיה עם דוקטרינת "נפרד אבל שווה"? למה לא יתכן, ולו מבחינה תיאורטית, מצב שבו נותנת הממשלה תנאים שווים לשתי קבוצות אתניות תוך הפרדה ביניהן? התשובה טמונה במספר בעיות אינהרנטיות לעצם רעיון ההפרדה הגזעית. ראשית כל, אפילו אם המתקנים הנפרדים המוקצים לכל קבוצה שווים ברמתם ובאיכותם, עצם ההפרדה הכפוייה מקבוצת הרוב משדרת למיעוט שהוא נחות, אחרת למה להפריד? שנית, ההפרדה (במיוחד בבתי ספר ובאוניברסיטאות) מונעת מחברי קבוצת המיעוט ליצור קשרים ולהחליף דעות ורעיונות עם חלק משמעותי של האוכלוסייה, ובכך מצמצמת את ההזדמנויות שלהם, מה גם שקבוצת הרוב מחזיקה בחלק הארי של המשאבים.

Image result for Separate but equal

אבל חשוב יותר לענייננו: "נפרד אבל שווה" אינו עיקרון שאפשר להחזיק בו, משום שהוא לא יכול להתקיים במציאות. בפועל – המתקנים הנפרדים של קבוצת המיעוט תמיד ייפלו באיכותם באופן משמעותי מאלו של קבוצת הרוב. הדבר התרחש בארצות הברית, דרום אפריקה וכל מקום אחר שהיתה נהוגה בו הפרדה גזעית, לא רק משום שבעלי הסמכות מקבוצת הרוב היו מרושעים או גזענים (אם כי זה היה המצב בחלק מהמקרים), אלא בגלל בעיה מבנית שחשוב לתת עליה את הדעת. 

הפרדה גזעית כפוייה כמעט אף פעם לא קיימת בין קבוצות שוות בכוחן. אם מישהו בלבנון, למשל, יחליט לאסור על שיעים, נוצרים או סונים להיכנס לפארקים ציבוריים מסויימים, ככל הנראה תפרוץ מלחמת אזרחים. הפרדה שכזאת מתקיימת בדרך כלל במצב של מתח בין קבוצת רוב, לקבוצת מיעוט חלשה ממנה. פוליטיקאים מקצים משאבים לא רק למטרות שהם מאמינים בהם, או כי יש להם כוונות טובות או רעות, אלא משום שמופעלים עליהם לחצים מלחצים שונים. ואכן במקרים רבים, המדיניות היא סכום הלחצים המופעל על הפוליטיקאי. משום שהמשאבים הכספיים של המדינה מוגבלים, הקבוצות השונות בחברה מתחרות עליהם. במצב שכזה, ברור שברגע שיש הפרדה, המתקנים המיועדים לקבוצה החזקה יהיו מושקעים יותר מאלו המיועדים לקבוצה החלשה. עצם העובדה ששחורים היו חלשים יותר מלבנים הבטיחה שלא יוכלו לחץ יעיל על מקבלי ההחלטות, ולכן יזכו בחלק קטן יותר של העוגה. בפועל, לא היתה לשחורים זכות בחירה, החולשה שלהם היתה מוחלטת, והמשאבים שהוקצו עבורם היו זניחים בהתאם. במקרה של דרום ארצות הברית, הפוליטיקאים הלבנים לא היו בעלי כוונות טהורות: רובם המוחלט תיעבו שחורים ורצו להפלות אותם. אבל אפילו במצב תיאורטי של היעדר גזענות, הדינמיקה המבנית דחפה בעוצמה רבה לכיוון אפלייה.

Image result for Separate but equal

המצב בין ישראל לפלסטינים שונה מאד מהמתח שהיה קיים בין לבנים לשחורים בדרום ארצות הברית (או דרום אפריקה – הדוגמה האהובה על השמאל הרדיקלי לדורותיו), ולו משום שמדובר בסכסוך לאומי בין שתי קבוצות המעוניינות בהגדרה עצמית לאומית באותה כברת ארץ. אבל הדינמיקה שדיברנו עליה קודם, מראה בבירור מדוע קשה מאד – בעבר, בהווה ובעתיד – להשליט בגדה המערבית משטר שיהיה ראוי לכינוי "כיבוש נאור". במהלך השנים, לרבים מהמפקדים הצבאיים, אנשי המנהל האזרחי וקובעי המדיניות היו אכן כוונות טובות בנוגע לאוכלוסיה הפלסטינית. בעירבון מוגבל, כמובן. הם לא רצו לתת לה זכויות שוות ודיכאו התנגדות אלימה ובלתי אלימה – אבל היו מעוניינים בשיפור בתנאי החיים באזור, ובחלק מהמקרים גם בהגדרה עצמית מוגבלת. ישנן אינספור דוגמאות, החל משנת 1967. התוכנית להקמת "מדינת ישמאעל" שנהגתה בידי לא אחר מאשר רחבעם זאבי "גנדי", לימים אבי רעיון הטרנספר, תוכנית דומה של ראשי המוסד באותה התקופה, מאמציהם של מושלים צבאיים שונים לשפר את התשתיות ואת רמת החיים, וכמובן, יוזמת אגודות הכפרים השאפתנית של פרופ' מנחם מילסון בשנות השמונים (ראו קישור למאמר מרתק של ההיסטוריון הלל כהן בנושא זה).

כל הרעיונות הללו נכשלו, משום שכאוכלוסיה חסרת זכויות, לפלסטינים לא היתה שום יכולת להפעיל לחץ או סנקציות דמוקרטיות על מקבלי ההחלטות, ולכן הם לא היו "שחקנים" במשחק הפוליטי הישראלי. אפילו אם למקבל החלטות היו כוונות טובות כלפיהם, הופעלו עליו לחצים גם מכיוונים מנוגדים: קבוצות אחרות שדרשו את המשאבים על חשבון מצוקתה של האוכלוסיה הכבושה (לדוגמא קיצונית מימינו אנו, ראו את המאמר הבהמי הבא של בעז לוי במידה), קציני צבא שדגלו ביד יותר קשה, הנהגת המתנחלים וגוש אמונים שמאז ומתמיד התנגדה לכל פשרה שהיא עם האוכלוסיה הפלסטינית. כשמנחם בגין, למשל, הבטיח למילסון גיבוי בפרוייקט האוטונומיה החלקית של אגודות הכפרים, יש להניח שבימים הראשונים לפחות הוא התכוון ברצינות. אבל הלחצים שהופעלו עליו מכיוון מחנה הימין היו עזים יותר מכל מה שהיו יכולים משתפי הפעולה הפלסטינים (והפטרון שלהם, פרופ' מילסון) להפעיל מנגד.

הבעיה המבנית הזאת, אין פירושה שלא ניתן כלל לשפר את חייה של אוכלוסיה כבושה, או שאין מקום לרפורמות הדרגתיות במשטר הצבאי של ישראל בגדה המערבית. פירושה שכל מאמץ לחולל רפורמות כאלו הוא מאבק קשה בעלייה, שיש להשקיע בו מאמצים ניכרים ולהתגבר על התנגדות חזקה בלי רווח פוליטי משמעותי. או במילים אחרות: אף כי כל שיפור במציאות הבלתי נסבלת בגדה המערבית חיוני ומבורך, אין בסופו של דבר תחליף למאבק לשינוי מהותי במשטר הכיבוש כולו: או הפרדה לשתי מדינות ריבוניות, או מתן זכות בחירה לפלסטינים שתאפשר להם לתפוס מקום משמעותי ושווה מסביב לשולחן קבלת ההחלטות. ברגע שקבוצה חזקה שולטת בענייניה של קבוצה חלשה חסרת זכות בחירה, אפלייה היא ככל הנראה בלתי נמנעת.

אודות דני אורבך

רוכים הבאים לינשוף! אני דני אורבך, היסטוריון צבאי מהחוגים להיסטוריה ולימודי אסיה באוניברסיטה העברית, וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ושאר אירועים עקובים מדם ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מי מכם שמתעניין במלחמת העולם השנייה, אולי נתקל בספר שלי, ואלקירי- ההתנגדות הגרמנית להיטלר שיצא לאור בהוצאת ידיעות אחרונות. מחקר חדש, מעודכן ומורחב בנושא, The Plots against Hitler, יצא לאור השנה באנגלית ובאיטלקית, בנוסף לעדכון של של הספר העברי הקיים. מהדורות קינדל והארד-קופי של כל הספרים ניתן לקנות באמזון. כדי לראות את הפרופיל האקדמי שלי – מחקרים, מאמרים ועוד, לחצו כאן.

פורסמה ב-אפריל 18, 2017, ב-ינשוף היסטורי, ינשוף פוליטי-מדיני, ללא קטגוריה ותויגה ב-, , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 10 תגובות.

 1. חשוב לציין שרעיונות על "כיבוש נאור" הסתובבו הרבה לפני שההתנחלות ביש"ע היתה פקטור. סבר פלוצקר, במאמר שהופיע לפני יותר מעשור, חשף איך כבר בסוף שנות ה-60 כלכלנים התריעו שישראל *חייבת* להשקיע באוכלוסיה הפלסטינית במחנות הפליטים ולא לתת למצב להתדרדר שם [1]. אני אמנם חולק על המסקנה של פלוצקר לפיה היינו מגיעים למצב אידיאלי אם זה היה קורה (בין היתר מהטעמים שציינת בפוסט), אבל כבר אז היה מי שהעלה רעיונות כאלה.
  שאלה מעניינת יותר – נניח שישראל והפלסטינים, בתרחיש אופטימי, יצליחו להגיע להסכם יציב שיכונן מדינה פלסטינית לצדה של ישראל. נשאלת השאלה – איך בדיוק תתמודד ישראל אז עם מצב "הנפרד אבל שווה" שקיים בתוך גבולותיה? המצב הקיים לפיו ישראל אינה נותנת אזרחות לפלסטינים מהשטחים שמתחתנים עם פלסטינים אזרחי ישראל לא עומד להשתנות עם הקמת מדינה פלסטינית – נהפוך הוא, סביר שישראל אפילו תחמיר את התקנות במקרים כאלה (מטעמים שכבר ציינת בפוסט אחר – ישראל לא תאפשר הגירה פלסטינית המונית לתוכה, גם לא ב-"דלת אחורית" מהסוג הזה. זה קו אדום שאף ממשלה כאן לא תחצה).

  [1] http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2783417,00.html#21975

  • ״נפרד אבל שווה״ פירושו מתקנים שונים לקבוצות אתניות שונות. זה לא קורה בכלל בתוך גבולות הקו הירוק.

   • תני גולדשטיין

    לא בדיוק, דני. בתוך הקו הירוק אין הפרדה הרמטית כמו בשטחים או כמו שהייתה כלפי שחורים, אבל יש יישובים נפרדים, ויש שכונות נפרדות ובתי ספר נפרדים גם ביישובים מעורבים, ואין חתונות בין בני דתות שונות, ויש את עניין השירות הצבאי. ואיך שזה נראה מוכיח בדיוק את מה שאתה אומר: הכוונה התיאורטית היא שהאוכלוסיות השונות יהיו "שונות אבל שוות", והרצון בהפרדה בא משני הצדדים, אבל בגלל יחסי הרוב והמיעוט בפועל המשאבים ליהודים הרבה יותר טובים בכל התחומים

 2. תודה על המאמר!

  כמו עם מקרים אחרים כשמדובר ביחס בין 2 ישויות (גזעים, עמים), השאלה היא מי החזק ומי החלש. אם החזק הוא שקובע לחלש, אז אין שוויון.
  שוויון יתכן רק כאשר יהיה שווין כלכלי, מספרי ואיכותי. כל עוד אין כזה, תמיד כל נסיון ל'נאורות' או 'שוויון' כמו שהוצע ב-1896, יהיה תמיד מפלה לרעת החלש.

  מהבחינה הזו אין גם כיבוש נאור, כי כיבוש תמיד מתייחס לנכבש כאל חלש.

  היה צריך לטפח הנהגה פלשתינאית… אבל באותה מידה היה צריך עוד דברים רבים, אלמנטאריים עוד יותר: ליצור חוקה ('חוקי היסוד' עדיין לא זה); לבטל תקנות שעת-חירום; להפריד דת ומדינה…
  יש בעיה במדינה המושתת על עקרונות פגומים (שמערערים את יציבותה לטווח הארוך), לצפות לעקרונות טובים יותר ביחס לאחרים. אז הנה עוד עיקרון פגום שהתערער, והביא לאינתיפאדות.

  לדעתי, כמו במקרים אחרים, הכל טמון בגישה הכלכלית. כל עוד זו היתה נצלנית (השטחים מספקים כוח עבודה זול, אבל ללא השקעה שם בחינוך ותשתיות), זו התוצאה.

  • אגב פיטורי ביל או'ריילי המעצבן (שימחה גדולה לכל הליבראלים…), הנה קליפ יפה שמתאר מה באמת הביא לפיטוריו – https://www.youtube.com/watch?v=oROBV1IIqTY

   = לא הסקסיזם שלו או ההאשמות נגדו, אלא אירגונים עלומים שפעלו כ'לובינג' על המפרסמים: שיטת השיימינג המוכרת מהאקדמיה. הם צברו מאסה קריטית עד כדי כך שהם מסוגלים להשפיע על המפרסמים, שבתורם פוגעים בתזרים הכספי של התחנה, שחשוב יותר מכל שדר כלשהו.

   זו חרב פיפיות, כי האירגונים האלה יכולים בקלות להשפיע נגד אנשים אחרים, יותר ליבראליים. ככל שהנטיה לסגור התבטאויות 'לא-יאות' מתחזקת, כך יש יותר סכנה שהם יסלקו מהמסך אחרים.

   (ואגב ההקלטות הטלפוניות של א'וריילי שהיו במשפט נגדו ב-2004 – המתלוננת היתה צריכה להעלות אותן לרשת… זה היה מביא לשינוי מהיר, כבר אז. מצער שאין יד קלה על פירסום כזה – צריך).

   • מצד שני – פוקס ניוז מאז ומתמיד היתה סוג של מועדון חברים שוביניסטי:

    כמו שמגיב אחד ציין שם – קהל היעד שלה הוא בדיוק כזה (ארצ'י באנקרים ושאר רד-נקס).

 3. לדעתי, חולשתו הפוליטית של החלש, אשר אמורה, לפי המאמר, לגרום לשלילת משאבים ממנו, מתאזנת ע"י הפחד של מקבלי ההחלטות מהתגברות אלימותו של הצד החלש, כיון שאלימות החלש מוזנת, בין יתר הגורמים, גם מתחושת הקפוח שלו בהקצאת המשאבים (בין שתחושתו מציאותית בין שהיא פרי הסתה). היו התבטאויות רבות של קצינים בכירים בענין זה.

 4. תקון טעות: התמונה שפרסמת עם הכיתוב פרופ' מנחם מילסון היא תמונתו של חברי ועמיתי לשרות באמ"ן יגאל כרמון. לא של מילסון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: